Microsoft’a tarihi ceza: Peki bu parayı ödeyebilecek mi?

Microsoft, IPA Technologies’in bir patentini ihlal ettiği gerekçesiyle 242 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. Delaware’deki federal jüri, Microsoft’un Cortana sanal asistan yazılımının IPA’nın bilgisayar iletişim yazılımı patentini ihlal ettiğine karar verdi. Bir haftalık duruşma sonrasında jüri, Microsoft‘un ses tanıma teknolojisinin IPA’nın patent haklarını ihlal ettiğine ikna oldu.

Microsoft’a tarihi ceza: Peki bu parayı ödeyebilecek mi?

IPA, Kanada teknoloji şirketi Quarterhill ve iki yatırım firmasının ortaklaşa sahip olduğu bir patent lisanslama şirketi olan Wi-LAN’ın bir yan kuruluşudur. Bu patent ve diğerlerini 2010’da Apple’ın satın aldığı SRI International’ın Siri Inc.’den aldı ve Apple, Siri sanal asistanında bu teknolojiyi kullandı. Microsoft’un sözcüsü, “Microsoft’un IPA’nın patentlerini ihlal etmediğinden emin olmaya devam ediyoruz ve temyize gideceğiz” dedi. IPA ve Wi-LAN temsilcileri, karar hakkında hemen bir yorum yapmadı.

IPA, 2018’de Microsoft‘a karşı kişisel dijital asistanlar ve ses tabanlı veri navigasyonu ile ilgili patentlerin ihlal edildiği iddiasıyla dava açtı. Dava daha sonra bir IPA patentine odaklanacak şekilde daraltıldı. Microsoft, patentin geçersiz olduğunu ve ihlal etmediğini savundu. IPA, Google ve Amazon’a karşı da patent davaları açtı. Amazon, 2021’de IPA’nın davasını kazandı ve Google davası hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x