Uzman İsim Yarın Sabah Borsa İstanbul’da Yaşanacakları Açıkladı

Geçtiğimiz haftayı 9 bin 814 puandan tamamlayarak tarihindeki en yüksek haftalık kapanışı yapan Borsa İstanbul’da beklentiler birkaç gün içerisinde ters yüz oldu.

İran’ın İsrail’e yönelik misilleme saldırıları ile birlikte uluslararası piyasalar büyük bir şok yaşarken, dünyadaki tüm yatırımcıların gözü pazartesi günü borsalarda yaşanacak gelişmelere dönmüş durumda.

Ekonomi dünyasına ilişkin tespitleri ile tanınan İslam Memiş, yarın bütün borsalarda sert satışların olacağını belirterek, Borsa İstanbul yatırımcısı için “devre kesici” uyarısında bulundu.

Memiş, borsada yaşanması beklenen gelişmelere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Malum BIST100 endeksi, İsrail ve İran gerilimi piyasalarda konuşulmaya başlandığında bu durumdan pozitif etkilenmişti ve Borsa İstanbul tarafında 9 bin 814 puandan kapanış görmüştük. Bu hareketlilik borsa yatırımcılarının iştahını biraz daha artırdı. 9 bin seviyesinde borsa tarafından çıkış yapmıştık ve varlıklarımızı gümüş tarafına kaydırmıştık.


“YARIN BORSA İSTANBUL’DA DEVRE KESİCİ GÖRÜLEBİLİR”

Pazartesi günü devre kesiciler büyük bir ihtimalle devreye girer. Sadece Türkiye’yi kast etmiyorum, bütün dünya borsalarında sert düşüşler yaşanacaktır ve kaçınılmazdır. Dolar kuru haftayı 32.35 TL seviyelerinden tamamlamıştı. Sık sık uyarmıştım ve ucuz kalanın dolar ile Euro olduğunu söylemiştim. Özellikle ons altın tarafında düşüşleri fırsata çevirmek için dolar pozisyonumuzu koruyoruz ancak yatırım için düşünüyorsanız Euro ucuz kaldı.

Şu anda ucuz kalan bir döviz kuru var ama Pazartesi günü itibarıyla dolar/TL 35 lira seviyesini yukarı yönlü kırabilir. Bu yılla alakalı yol haritamızda bir değişiklik yok. 40-45 lira seviyesini beklemeye devam ediyoruz dolar tarafında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x